wtorek, 4 listopada 2014

Bawełniana twierdza - earthcache

Najpiękniejsza biel jaką widziałam.... Nie przeszkadzały mi tłumy, ani to, że cały czas mnie raziło po oczach. Jest to cudowne miejsce.









Bawełniana twierdza. Pamukkale. Zachodnia Turcja. Każdy chyba słyszał.
Przepiękne białe tarasy tworzące baseny. Dawniej można było się kąpać we wszystkich. Potem ludzie przez swoją głupotę prawie doprowadzili do katastrofy i zniszczenia tego wspaniałego miejsca.

kiedyś było tak...

Pomogło trochę UNESCO a trochę zdrowy ludzki rozsądek, że trzeba się jednak opamietać i ratować co zostało.
Zamknięto naturalne baseny dla kąpiących się. Zbudowano kładki. Przywrócono spływ wody, który został zablokowany (aby doprowadzić wodę do hotelu....). Zbudowano sztuczne tarasy i baseny po których mogą chodzić ludzie. 
Zareagowano na czas.
strefa ze sztucznymi basenami otwarta dla 'ruchu pieszego'


Dziś ruch turystów koncentruje się po lewej stronie - przy sztucznych basenach, w których można się kąpać. 
Ale idąc w prawo zobaczymy oryginalne, naturalne baseny.



 

piękne naturalne baseny

Jak powstały?
Turcja leży raczej w niespokojnej strefie tektonicznej. 
Na styku wielkich płyt tektonicznych - euroazjatyckiej, arabskiej i afrykańskiej. Pomiędzy nimi leży niewielka płyta anatolijska, zajmująca praktycznie cały obszar Turcji.

www.kodczasu.pl

Jak to bywa na styku płyt kontynentalnych - nic nie może leżeć sobie spokojnie, tylko musi się nieźle ruszać i trząść. Powstają ogromne strefy uskokowe, przez które może migrować ku górze magma. W wielu przypadkach powstają wulkany. Ale można zaobserwować również nadzwyczaj dużą ilość ciepłych źródeł, z których wypływają wody mineralne.

www.web.itu.edu.tr
W rejonie góry Cokelez na powierzchnię wydobywają się wody mineralne bogate w węglan wapnia. Gdy woda powoli ochładza się, węglan wapnia osadza się tworząc z czasem baseny, oraz przeróżne formy naciekowe - m. in. stalaktyty.

piękne stalaktyty

delikatna szata naciekowa, taki 'baranek'

Żeby było ciekawiej niedaleko od Pamukkale, w Karahayit znajduje się kolejne gorące źródło, z którego wypływa woda bogata w związki żelaza. I widok jest zgoła inny od bieli Pamukkale.

www.karawana.fora.pl
Kolejną miejscowością z gorącymi źródłami w tym rejonie jest Kavakbasiz wodami bogatymi w związki siarki.
Jak widać obecność stref tektonicznych powoduje niezwykłą różnorodność mineralizacji tutejszych wód podziemnych.

Taki dodatek: żeby rozróżnić wiszącą formę od stojącej - czyli stalaktyt od stalagmitu - można sobie zapamiętać powiedzenie mojego nauczyciela geologii:
" Stalaktyt jest formą wiszącą bo nie ma w nazwie litery g jak gówno. Bo wiadomo, że gówno sufitu się nie trzyma". 

Oczywiście wnikanie w procesy geochemiczne może byłoby i ciekawe.... ale jak ktoś będzie zainteresowany to zapraszam do podręcznika "Geologia dynamiczna" Marian Książkiewicz - wszystko można sobie tam doczytać.

Dla mnie najważniejsze jest to, że formy występujące w Pamukkale są jednymi z najpiękniejszych wapiennych tarasów na ziemi.


------
Znaleziony GC111XM
-------
PS. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i miłośników geologii.... :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz